Alexander's Ragtime Band
home   muzycy   muzyka mp3   fotogaleria   filmy video   kontakt   historia   linki

Arkadiusz Nowak (Gzymsik) - trochę historii - od "Buddy Boldens Band" do "Alexander's Ragtime Band"


Klasa skrzypiec prof. Romanowskiej - 1952r.        Kontakt z muzyką rozpocząłem bardzo wcześnie, od szkoły muzycznej w klasie skrzypiec, w roku 1951. Uczono mnie tam oczywiście muzyki klasycznej, której nie byłem wielkim zwolennikiem. Piłowałem skrzypce, ale w wolnych chwilach miast ćwiczyć etiudy, wygrywałem zasłyszane w radiu, popularne melodie. Od zawsze miałem pociąg do rytmicznej muzyki rozrywkowej. Po odwilży w roku 1956 zacząłem słuchać jazzu tradycyjnego, (który do tego czasu był w Polsce muzyką podziemia, oficjalnie zakazaną). Muzyka ta wywarła na mnie przeogromny wpływ. Podporządkowałem jej całe swoje życie. Zafascynowało mnie banjo. Przekwalifikowanie się ze skrzypiec na banjo nie stanowiło większego problemu. Szybko nawiązałem kontakt z równie jak ja, młodymi i równie zapalonymi miłośnikami jazzu, celem zorganizowania kapeli. W roku 1962 wraz z Tadeuszem Gniadkiem (piano) założyliśmy drugie wcielenie zespołu "BUDDY BOLDEN'S BAND". Na trąbce grał Stanisław Piwowarski, na klarnecie Ludwik Kaczmarski, na puzonie Waldemar Wolski, na kontrabasie Roman Radiuk, na perkusji Robert Jankiewicz, na fortepianie Tadeusz Gniadek i ja (Arkadiusz Nowak) na banjo. Ponieważ Tadeusz Gniadek podpisał umowę na bal Sylwestrowy 1963 w bardzo ważnym ministerstwie, ja zaś podpisałem na bal w SGPiS (obecnie Szkoła Główna Handlowa), musieliśmy się rozstać. On zmontował zespół na swój bal, a nasz zespół zagrał bez piana, i tak już zostało. Po Tadeuszu Gniadku przejąłem kierownictwo zespołu, które później przekazałem na pewien czas (do 1965 r.) Ludwikowi Kaczmarskiemu. Od początku zespół cieszył się wielkim zainteresowaniem, owocującym niezliczoną ilością imprez. Graliśmy we wszystkich klubach studenckich Warszawy, a niebawem zakotwiczyliśmy na dłużej w Domu Mody "ASTRA"


Buddy Bolden's Band - Dom Mody Astra - 1993r.
Buddy Bolden's Band - Szczawno Zdrój - 1994r.
Buddy Bolden's Band - Klub Karuzela - 1995r.

  

Skład instrumentalny ustabilizował się, ale w zespole często zmieniali się kontrabasiści. Jeżeli o kimś nie zapomniałem grali: Andrzej Ufnalewski, Mieczysław Robakowski, Michał Kiszteliński, Janusz Rafalski, Marian Komar, Krzysztof Sarnowski, Krzysztof Kopczyński, Stanisław Jone kontrabas i tuba. Pod koniec 1964 roku Stasia Piwowarskiego na trąbce zastąpił Edek Nowakowski. W 1964 roku zespół zakotwiczył na kilka lat w klubie "KARUZELA" na Jelonkach, gdzie dołączyły do zespołu dwie wokalistki, Jeanne Johnston i Barbara Martelińska. Oczywiście nie opuściliśmy ani jednego jamsession, które odbywały się co piątek w "STODOLE" na Trębackiej, a co środa w klubie "HYBRYDY". Sezon letni roku 1964 graliśmy w Szczawnie Zdroju na "Białej Sali" i na wielu koncertach plenerowych w okolicy. W 1965 roku Waldemara Wolskiego na puzonie zastąpił Zbigniew Konopczyński, a perkusistę Roberta Jankiewicza zastąpił Janusz Drabkowski. W 1965 roku wystartowaliśmy na przeglądzie zespołów, zorganizowanym przez Polską Agencję Artystyczną "PAGART" i otrzymaliśmy kontrakt na 3 miesiące do Czechosłowacji. Graliśmy tam w mieście Most i w Ostrawie w składzie: Jeanie Johnson - voc, Edek Nowakowski - tp, Ludwik Kaczmarski - cl, Zbigniew Konopczyński - tb, Krzysztof Kopczyński - b, Arkadiusz Nowak - bjo, Janusz Drabkowski - dr Po powrocie do kraju, Ludwika Kaczmarskiego na klarnecie zastąpił Zbigniew Turewicz, a na jesieni, Edwarda Nowakowskiego (z racji poboru do wojska) zastąpił Bogdan Styczyński. W 1966 roku Zbigniewa Turewicza (klarnet) zastąpił Jan Tomczak.


The Samulaks - 1996r.
The Samulaks - 1998r.
The Samulaks - 1996r.

  

W 1966 roku otrzymałem propozycję współpracy z zespołem "THE SAMULAKS" pod kierownictwem śpiewającego perkusisty Ryszarda Samulaka. Był to wokalno instrumentalny kwartet rozrywkowy z ciągotami jazzowymi, w którym przegrałem na gitarze elektrycznej, gitarze basowej i banjo 11 lat.
W tym czasie przez zespół przewinęło się wielu muzyków. Do 1967 r. Józef Bober- piano, voc; Andrzej Wysokiński - tp, bas guit, voc; Jerzy Lorkowski - cl, sax alt, bas guit; Wiesław Pągowski - bas guit, akordeon; Stefan Lewandowski - sax tenor, voc. Do 1968 r. Adam Glinka - piano, Paweł Kowalski - sax alt, bas guit. 1968 - 1975 Andrzej Chmielewski - klawisze, Jerzy Księżpolski - tp, sax tenor, bas guit. 1975 - 1977 Wiesław Trześniewski - klawisze, Józef Bajorek - klarnet, sax tenor, bas guit.
Sezony letnie 1966 i 1967 graliśmy na Złotych Piaskach w Bułgarii, a w przerwach między wyjazdami wracaliśmy na swoje stałe miejsce pracy w Hotelu Europejskim (Kamieniołomy) w Warszawie.
Lata 1968 - 1971 spędziliśmy w Finlandii, którą kilkakroć przemierzyliśmy wzdłuż i w szerz, grając w lokalach rozrywkowych. Od 1972 do 1975 r. graliśmy w Hotelu Europejskim i Bristol w Warszawie.
Latem 1975 r. wyjechaliśmy do Iranu gdzie z zespołem "THE SAMULAKS" graliśmy do 1977 roku w przeogromnych kabaretach w Teheranie i Abadanie. Po zakończeniu kontraktu zespół "THE SAMULAKS" w tym składzie osobowym przestał istnieć.


Silna Grupa - 1978r.    Po powrocie z Iranu związałem się z zespołem Jerzego Tataraka, a po jego odejściu z "SILNĄ GRUPĄ" w składzie: Wiesław Paduch - fortepian, Jerzy Gacia - sax tenor i wokal, Wojciech Fedorczyk - perkusja i wokal i ja na gitarze basowej.
W maju 1978 roku rozpocząłem pracę z "ORKIESTRĄ KONCERTOWĄ" Józefa Mazurkiewicza z którą grałem koncerty w kurortach Niemiec Zachodnich w roku 1978 i 1979. Cały rok 1980 to objazd Polski z wielką imprezą kabaretową "CZTERY PORY ROKU" pod egidą Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, ze znanymi i lubianymi gwiazdami polskiej estrady.

Kwartet Rozrywkowy - 1981r.    Lata 1981 - 1984 spędziłem nad Zalewem Zegrzyńskim z "KWARTETEM ROZRYWKOWYM" pod kierownictwem wokalisty Andrzeja Dryka, z Janem Winclem na fortepianie i Ryszardem Paziewskim na perkusji. a 1985 - 1986 z zespołem "VISIT QUARTET" z Janem Tomczakiem w roli perkusisty i wokalisty, Andrzejem Drozdowskim - gitara basowa i Sylwestrem Kowalskim - keyboard, grając w warszawskich lokalach rozrywkowych.

The Warsaw Snipers - 1992r.    W 1989 wraz z Andrzejem Jastrzębskim (pseudo Sniper) - helikon, Edwardem Nowakowskim - trąbka, Stanisławem Jonakiem - klarnet, i Włodzimierzem Sadowskim - puzon wentylowy, ja na banjo, założyliśmy zespół jazzowy "THE WARSAW SNIPERS" Zespół ten w latach 1990 - 1993 zakotwiczony był w hotelu "MARRIOTT", grając koncerty w jazzklubie "PANORAMA" i na wielu imprezach organizowanych przez ten, najlepszy i najbardziej popularny wówczas obiekt Warszawy. Granie w tak renomowanym hotelu, gdzie przewijał się biznes z całego świata, zaowocowało bardzo wielu, interesującymi propozycjami koncertów. Równolegle grałem w zespole "ASOCJACJA HAGAW" który to zespół, ze względu na bardzo duży (jak na owe czasy) skład osobowy, musiał zakończyć swoją działalność w 1990 roku, by reaktywować się po paru latach (pod kierownictwem Stanisława Piwowarskiego) w zmniejszonym liczebnie składzie. W połowie 1992 roku "THE WARSAW SNIPERS" (z powodu choroby) opuścił Andrzej Jastrzębski - tuba a jego miejsce zajął Włodzimierz Halik na saksofonie basowym, a ja przejąłem funkcję kierownika zespołu.

Alexander's Ragtime Band - 1995r.
Alexander's Ragtime Band - 1997r.
   W 1994 roku nastąpiła reorganizacja zespołu. Na puzonie Włodzimierza Sadowskiego zastąpił Waldemar Wolski, na trąbce Edwarda Nowakowskiego zastąpił Włodzimierz Sadowski a Stanisława Jonaka na klarnecie zastąpił Aleksander Michalski. Zespół zmienił nazwę na "ALEXANDER'S RAGTIME BAND".
Druga połowa lat dziewięćdziesiątych to nieprzerwana fala imprez, koncertów i sukcesów. W maju 1997 roku graliśmy w Paryżu z okazji oficjalnej wizyty prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Zaliczyliśmy kilka festiwali i dużych imprez plenerowych. Kilka wyjazdów zagranicznych. Nagraliśmy dwie płyty CD. Wykonaliśmy setki kameralnych imprez i koncertów. Wzięliśmy udział w otwarciu paru hipermarketów i banków. Niestety, (z powodu braku sponsorów) coraz rzadziej widać nas na imprezach publicznych. Grywamy głównie na imprezach zamkniętych, dla bogatych firm, przeważnie zagranicznych.
W tzw. międzyczasie kilkakrotnie gościnnie grywałem w kraju i za granicą z takimi zespołami jak: "VISTULA RIVER BRASS BAND", reanimowaną okazjonalnie "ASOCJACJĄ HAGAW" czy swingtetem "BLUES FELLOWS".
Od 1994 roku do końca 2006 roku zespół grał w składzie osobowym: Włodzimierz Sadowski vel Ciuk - trąbka, wokal; Aleksander Michalski - klarnet Waldemar Wolski - puzon; Włodzimierz Halik - sax bas; Arkadiusz Nowak - banjo. W 2007 roku Włodzimierza Sadowskiego na trąbce zastąpił Jerzy Kuszakiewicz a w 2010 Waldemara Wolskiego zastąpił Zbigniew Konopczyński - puzon.



Webmaster © Arkadiusz Nowak e-mail: arkadiusz.nowak@interia.eu